نوار مغز ( (eeg با دستگاه و کاربرد آن در بیماری های مغز و اعصاب

الکتروانسفالوگرافی یا نوار مغزی (EEG) به معنی ثبت فعالیت مغز می‌باشد. در طول این تست، سنسورهای کوچکی به پوست سر متصل می‌شوند تا سیگنال‌های الکتریکی تولید شده در زمان ارسال پیام توسط سلول‌های مغزی به همدیگر را دریافت کنند. این سیگنال‌ها توسط دستگاهی ثبت می‌شوند و سپس یک پزشک آنها را بررسی می‌کند تا در صورتی که غیر عادی باشند آن را تشخیص دهد. روش الکتروانسفالوگرافی معمولاً توسط یک متخصص کاملاً آموزش دیده به نام نوروفیزیولوژیست انجام می‌شود.

متخصصین مغز و اعصاب برای بررسی روند بهبود و یا سرعت پیشرفت بیماری‌هایی چون دمانس، صرع، تومور و عفونت مغزی از نوار مغزی استفاده می‌کنند. نوار مغزی هیچ خطر و یا عوارضی برای بیمار نداشته و در عرض چند دقیقه انجام می‌گیرد. نتایج حاصل از نوار مغزی به صورت تکی و یا در مقایسه با نوارهای قبلی بررسی می‌شود. اگر خطوط موجود در نوار مغزی متقارن و یکسان باشند نشانه سلامت مغزی بیمار و اگر ناهماهنگ باشند نشانه‌ی وجود مشکلی در مغز تلقی می‌شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی نوار مغزی و تفسیر نتایج آن و یا رزرو نوبت با متخصص مغز و اعصاب تماس حاصل فرمایید.

تله متری ویدئویی


تله متری ویدئویی که تحت عنوان الکتروانسفالوگرافی ویدئویی نیز شناخته می‌شود، نوع خاصی از نوار مغزی است که در هنگام ثبت آن از شما فیلم گرفته می‌شود. این کار می‌تواند به ارائه‌ی اطلاعات بیشتر در مورد فعالیت مغز کمک کند. این تست معمولاً طی چند روز هنگام بستری در یک مجموعه بیمارستانی مخصوص انجام می‌گیرد. سیگنال‌های EEG بصورت بی سیم به یک کامپیوتر انتقال می‌یابند. ویدئو نیز توسط کامپیوتر ثبت شده و توسط کارکنان آموزش دیده بطور منظم تحت نظارت قرار می‌گیرد.

علت انجام نوار مغزی


نوار مغزی به منظور بررسی فعالیت مغز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش می‌تواند به تشخیص تشنج کمک کند. همچنین می‌توان از آن برای تشخیص مشکلات زیر استفاده کرد:

 • تغییرات غیر عادی در شیمی بدن که بر مغز اثر می‌گذارد.
 • بیماری‌های مغزی مانند آلزایمر
 • گیجی
 • ضربه به سر
 • عفونت
 • تومور

نوار مغزی همچنین برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 • بررسی مشکلات خواب (اختلالات خواب)
 • بررسی دوره‌های عدم هوشیاری
 • نظارت بر مغز در حین جراحی مغز

نواز مغز ممکن است در شرایطی که یک شخص در کمای عمیق باشد جهت نشان دادن اینکه مغز هیچ فعالیتی ندارد انجام شود. این کار می‌تواند در تصمیم گیری در مورد اینکه شخصی دچار مرگ مغزی شده است مفید باشد. از نوار مغز می‌توان برای اندازه‌گیری هوش استفاده کرد.

نحوه انجام تست


سلول‌های مغز با تولید سیگنال‌های الکتریکی بسیار کوچک به نام تکانه با هم ارتباط برقرار می‌کنند. نوار مغز این فعالیت را اندازه می‌گیرد. این آزمایش توسط یک متخصص الکتروانسفالوگرافی در دفتر پزشک یا بیمارستان انجام می‌شود.

 • از شما خواسته می‌شود تا به کمر روی یک تخت یا صندلی دراز بکشید.
 • دیسک‌های فلزی مسطحی به نام الکترود روی تمام پوست سر قرار داده می‌شوند. دیسک‌ها با یک خمیر چسبنده در جای خود نگه داشته می‌شوند. الکترودها توسط سیم‌هایی به یک اسپیکر و دستگاه ضبط متصل می‌شوند.
 • دستگاه ضبط سیگنال‌های الکتریکی را به الگوهایی که بر روی کامپیوتر قابل مشاهده هستند تبدیل می‌کند. این الگوها شبیه به خطوط موج‌دار هستند.
 • شما در طول تست باید در حالت درازکش بمانید و چشمان خود را بسته نگه دارید زیرا حرکت می‌تواند نتایج را تغییر دهد. اما ممکن است در طول آزمایش از شما خواسته شود تا کارهایی را انجام دهید مانند نفس عمیق و سریع به مدت چند دقیقه یا نگاه کردن به یک نور چشمک زدن درخشان.

آماده سازی برای تست


 • دستان خود را شب قبل از آزمایش بشویید و از هیچ روغن، اسپری یا مرطوب کننده‌ای بر روی دستان خود استفاده نکنید. اگر بافت مو دارید از پزشک یا پرستار در مورد دستورالعمل‌های خاص بپرسید.
 • ممکن است متخصص از شما بخواهد که مصرف برخی داروها را قبل از تست قطع کنید. بدون مشورت با متخصص مصرف هیچ دارویی را قطع نکنید یا تغییر ندهید. فهرستی از داروهای مصرفی خود را به همراه داشته باشید.
 • به مدت ۸ ساعت قبل از آزمایش از مصرف هرگونه غذا یا نوشیدنی حاوی کافئین اجتناب کنید.
 • ممکن است نیاز باشد که در طول آزمایش بخوابید. در این صورت احتمال دارد از شما خواسته شود که شب قبل میزان خواب خود را کم کنید. اگر از شما خواسته شده باشد که قبل از آزمایش تا حد ممکن کم بخوابید، هیچ غذا یا نوشیدنی کافئین‌دار، نوشیدنی انرژی‌زا یا سایر محصولاتی که به بیدار ماندن کمک می‌کنند مصرف نکنید.

بعد از آزمایش نوار مغز


هنگامی که آزمایش به پایان برسد، الکترودها برداشته شده و پوست سر تمیز می‌گردد. موهای شما احتمالاً بعد از آن کمی چسبناک و به هم ریخته خواهند بود بنابراین هنگام رسیدن به خانه باید آنها را بشویید. شما معمولاً می‌توانید بلافاصله بعد از تست به خانه بروید و فعالیت‌های معمول خود را از سر بگیرید. ممکن است بعد از آن کمی احساس خستگی کنید بخصوص اگر یک نوار مغزی در حین خواب انجام داده باشید، بنابراین بهتر است یک نفر شما را از بیمارستان به خانه ببرد. نتایج را همان روز دریافت نخواهید کرد. داده‌ها باید ابتدا تحلیل شوند و به پزشکی که درخواست این تست را داده است ارسال خواهند شد. آنها می‌توانند نتایج را چند روز یا چند هفته‌ی بعد با شما مورد بحث قرار دهند.

انواع تست‌های نوار مغز


سه نوع اصلی الکتروانسفالوگرافی در ادامه توضیح داده شده‌اند.

آزمایش معمول نوار مغز

یک آزمایش معمول نوار مغز به مدت ۲۰ تا ۴۰ دقیقه طول می‌کشد. در طول آزمایش از شما خواسته می‌شود تا به آرامی استراحت کنید و چشمان خود را باز یا بسته کنید. در بیشتر موارد از شما خواسته خواهد شد تا برای چند دقیقه نفس عمیق بکشید. در انتهای تست ممکن است یک نور چشمک‌زن در نزدیکی شما روشن شود تا مشخص شود که بر فعالیت مغزتان اثر می‌گذارد یا خیر.

نوار مغزی در حین خواب یا محروم از خواب

یک تست نوار مغز در حین خواب در شرایطی که خوابیده‌اید انجام می‌شود. این روش ممکن است در صورتی که آزمایش معمول نوار مغز اطلاعات کافی را به همراه نداشته باشد یا جهت بررسی اختلالات خواب مورد استفاده قرار بگیرد. در برخی موارد، ممکن است از شما خواسته شود تا شب قبل از آزمایش بیدار بمانید تا بتوانید در حین آزمایش بخوابید. به این کار تست نوار مغز محروم از خواب گفته می‌شود.

نوار مغزی در حرکت

یک تست نوار مغز در حرکت زمانی است که فعالیت مغز در طول روز و شب در یک دوره‌ی یک یا چند روزه ثبت می‌شود. الکترودها به یک ثبت کننده نوار مغز قابل حمل متصل می‌شوند که می‌توان آن را به لباس وصل کرد. شما می‌توانید بیشتر فعالیت‌های روزانه‌ی خود را در حین ثبت داده‌ها انجام دهید، هرچند باید از خیس شدن تجهیزات جلوگیری کنید.

آیا خطرات یا عوارض جانبی وجود دارد؟


فرایند آزمایش نوار مغز بدون درد، راحت و بطور کلی بسیار بی‌خطر است. هیچ جریان برقی در هنگام آزمایش وارد بدن نمی‌شود. جدا از اینکه موها کثیف می‌شوند و احتمالاً کمی خسته خواهید بود، معمولاً هیچ مشکلی را تجربه نمی‌کنید. با این حال ممکن است برای چند دقیقه در بخش تنفس عمیق و سریع آزمایش کمی احساس گیجی داشته باشید و روی لب‌ها و انگشتان مور مور شود. برخی از افراد در محل اتصال الکترود دچار راش‌های خفیفی می‌گردند. خطر جزئی برای تشنج در حین انجام آزمایش وجود دارد، اما شما از نزدیک کنترل می‌شوید و در صورت این اتفاق به سرعت به شما کمک می‌شود.

نتایج طبیعی


فعالیت الکتریکی مغز دارای چندین موج در ثانیه است (فرکانس) که برای سطوح مختلف هوشیاری طبیعی هستند. برای مثال، امواج مغز هنگام بیداری سریع‌تر هستند و در طول خواب کندتر می‌باشند. همچنین الگوهای طبیعی برای این امواج وجود دارد.

نتایج غیر عادی چه معنی دارند؟


نتایج غیر عادی در یک تست نوار مغز مانند امواج متقارن بوده یا دارای نقاط اوجی هستند. این امواج غیر عادی ممکن است به علت موارد زیر باشند:

 • خونریزی غیر عادی
 • ساختار غیر طبیعی در مغز (مانند تومور مغزی)
 • مشکلات توجه و تمرکز
 • مرگ بافت به دلیل انسداد در جریان خون (انفارکتوس مغزی)
 • سوء مصرف مواد مخدر یا الکل
 • ضربه به سر
 • میگرن (در برخی موارد)
 • اختلالات تشنج (مانند صرع)
 • اختلالات خواب (مانند حمله خواب)
 • ورم مغز (آنسفالیت)

نکته: یک نوار مغز طبیعی به این معنی نیست که تشنج رخ نداده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *