علت صدا دادن، زنگ زدن و وزوز گوش و درمان آن

منظور از وزوز گوش، شنیدن صدا در یک یا هر دو گوش است درحالی‌ که هیچ‌ گونه صدایی در محیط وجود ندارد. این صدا می‌تواند خفیف یا شدید و به‌ صورت صدای زیر و بم شنیده شود. در برخی افراد هنگام خوابیدن که هیچ صدایی شنیده نمی‌شود و در بعضی وزوز گوش شدیدتر و بلندتر است. ممکن است وز وز گوش موقتی یا دائمی باشد. در برخی موارد حاد، وزوز گوش آن‌قدر بلند است که باعث اختلال در فعالیت‌های روزمره یا کاری می‌شود. در مواردی که وز وز گوش خفیف است افراد صدای کمی را احساس می‌کند که فقط اندکی آنها را اذیت می‌کند. اگرچه هیچ درمان ثابت شده‌ای برای وزوز گوش وجود ندارد، شناخت علائم، نشانه‌ها، و بیماری‌های مرتبط می‌تواند به تسکین، کنترل، یا از بین بردن احساس زنگ زدن گوش کمک کند.

وزوز گوش تحت عنوان صدای زنگ در گوش‌ها شناخته می‌شود و معمولاً توسط صداهای شناخته شده مانند ضربه و سوت توصیف می‌شود. افرادی که از وزوز گوش رنج می‌برند، عوارض جانبی آن را تجربه می‌کنند که می‌تواند شامل مشکلات روحی، جسمی، و اجتماعی باشد. برخی دیگر از بیماران خستگی، استرس، مشکلات عاطفی، و افسردگی را تجربه می‌کند. در درجه اول باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید که در زمینه مدیریت وزوز گوش و سایر روش‌های غیر پزشکی تخصص دارد و می‌تواند راه‌هایی را برای کنترل کیفیت زندگی به شما یاد دهد. متخصص اعصاب، گوش شما را معاینه می‌کند و به بررسی علل ایجاد وز وز گوش مانند عفونت و تشکیل جرم گوش می‌پردازد، همچنین پزشک میزان شنوایی هر دو گوش را بررسی می‌کند تا بتواند کاهش شنوایی را تشخیص دهد. جهت دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت با متخصص مغز و اعصاب تماس بگیرید.

علل وزوز گوش


افراد زیادی از وزوز گوش رنج می‌برند بنابراین شناسایی علت صدای زنگ بسیار مهم است. در اکثر موارد علت اصلی وز وز گوش شناسایی نمی‌شود، اما برخی از موارد در تشدید آن نقش دارند که عبارتند از:

 • سن: حدوداً در سن ۶۰ سالگی، حساسیت گوش بدتر می‌شود. با بالا رفتن سن از میزان شنوایی کاسته می‌شود، کاهش شنوایی معمولاً با وز وز گوش همراه است.
 • قرارگرفتن در معرض صدای بلند: قرار گرفتن دائمی در معرض صدای بلند ناشی از دستگاه‌ها و تجهیزات شغلی مانند آهنگری، اره‌ برقی، تجهیزات سنگین و سایر موارد می‌تواند باعث وزوز گوش شود. افرادی که در محیط‌های پرسر و صدا کار نمی‌کنند اما از طریق هدفون و با صدای بلند آهنگ گوش می‌دهند، به‌طور مکرر در کنسرت شرکت می‌کنند، و در سرگرمی‌های پرسروصدا حضور می‌یابند دچار وزوز گوش می‌شوند.
 • عادات ناسالم: محققان ادعا می‌کنند سیگار کشیدن، مصرف غذاهای خاص و نوشیدنی‌های کافئین‌دار منجر به وز وز گوش می‌شود، اما هنوز به‌ درستی علت آن را نمی‌دانند.
 • بیماری‌های شایع: کم خونی، آلرژی، بالا بودن فشار‌خون، بیماری قلبی عروقی، مشکلات مربوط‌ به جریان خون، دیابت، کم‌کاری غده تیروئید و سایر بیماری‌ها می‌توانند منجر به وزوز گوش شوند.

علائم وزوز گوش


تقریبا در همه افراد، وز وز گوش صدایی است که فقط بیماران آن را می‌شنود. این بیماران صداهایی را که می‌شنوند به‌صورت صدای سوت، زنگ، ضربه، صدای موسیقی، صدای امواج دریا، غرش، وزوز، زنگ‌ تلفن، جیغ و مواردی از قبیل توصیف می‌کنند. به‌طور کلی، سه روش برای توصیف صدایی که بیمار می‌شنود وجود دارد.

 • وزوز صدادار: عبارت است از صدای پیوسته (یا صداهای دارای هم‌پوشانی) که فرکانس بالایی دارد. حجم صدایی که شنیده می‌شود معمولاً متغیر است. وز وز صدادار معمولاً با وزوز فردی مرتبط است.
 • وزوز تپشی: عبارت است از شنیدن صدای تپش که معمولا شبیه صدای ضربان قلب است. وز وز تپشی معمولا با وزوز فردی و اعصاب پیکری مرتبط است.
 • وزوز موزیکال: عبارت است از شنیدن صدای موسیقی با ترانه که معمولاً ثابت است. وز وز موزیکال که تحت عنوان سندروم گوش موزیکال شناخته می‌شود، بسیار نادر است.

درمان


معمولا هیچ‌گونه درمان فوری برای وزوز وجود ندارد اما با گذر زمان به‌ تدریج می‌یابد. برخی از روش‌ها می‌توانند به بیمارانی که از وز وز گوش رنج می‌برند کمک کنند. اگر یک بیماری خاص باعث وزوز گوش شده باشد، درمان آن بیماری می‌تواند به کاهش صدای گوش یا درمان کامل آن کمک کند.

درمان ناشنوایی

اگر میزان شنوایی بیمار کاهش یافته باشد باید به درمان آن پرداخت زیرا تلاش برای شنیدن باعث بدتر شدن وز وز گوش می‌شود. اصطلاح ناشنوایی به معنای آن است که قسمت‌هایی از مغز که در فرآیند شنیدن نقش دارند مجبور نیستند به سختی کار کنند، به این ترتیب با درمان ناشنوایی یا کم‌ شنوایی از میزان وزوز گوش کاسته می‌شود. پزشک به بررسی وضعیت شنوایی بیمار می‌پردازد و درمان مناسب را توصیه می‌کند که می‌تواند شامل استفاده از سمعک و در برخی موارد انجام عمل جراحی باشد. بهبود میزان شنوایی بیمار به این معناست که بیمار می‌تواند صداهایی را بشنود که قبلا قادر به شنیدن آنها نبوده است، این امر می‌تواند از میزان وز وز گوش بکاهد.

صدا درمانی

معمولا وزوز گوش در محیط‌های ساکت بیشتر خود را نشان می‌دهد. در واقع هدف از صدا‌ درمانی یا تقویت صدا این است که با از بین بردن سکوت بتوان حواس بیمار را از صدای وز وز گوش پرت کرد. این امر می‌تواند شامل انجام کارهای ساده مانند باز کردن پنجره و گوش دادن صداهای بیرون، روشن کردن رادیو و تلویزیون، گوش دادن به موسیقی و غیره باشد. بیماران می‌توانند از دستگاه‌هایی که شبیه رادیو هستند استفاده کنند. این دستگاه‌ها می‌توانند صداهایی کاملا طبیعی مانند صدای برگ‌هایی در دست باد و صدای امواجی که به ساحل برخورد می‌کنند را تولید کنند. دستگاه‌های دیگری نیز وجود دارند که به صورت دائمی صدایی مانند شش را در مقیاسی که برای بیمار آزاردهنده نباشد، تولید می‌کنند. اخیراً بالشت‌هایی طراحی شده‌اند که اسپیکرهای موجود در آنها باعث می‌شود بیمار موقع خوابیدن به وزوز گوش خود توجه نکند، همچنین دستگاه‌های کوچک تولید کننده صدا که در گوش بیمار نصب می‌شوند و شبیه سمعک هستند به بیماران کمک می‌کنند. برخی از سمعک‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که با تولید صدا به افرادی که از وز وز گوش رنج می‌برند کمک می‌کند.

رفتاردرمانی شناختی

اغلب از رفتاردرمانی شناختی برای درمان مشکلات مربوط به سلامت ذهن مانند اضطراب و افسردگی استفاده می‌شود. رفتاردرمانی شناختی برمبنای این ایده قرار دارد که تفکرات بیمار نحوه رفتار او تاثیر می‌گذارد. هدف از این روش درمانی این است که به بیمار یاد دهیم درباره تغییر رفتار خود فکر کند. می‌توان از این روش برای درمان وزوز گوش استفاده کرد. به‌ عنوان مثال اگر بیمار ادعا کند که وزوز گوش او محدود است و معتقد است که برخی موارد باعث عصبانیت و افسرده شدن او می‌شود، استفاده از رفتاردرمانی شناختی می‌تواند باعث بدتر شدن وز وز گوش شود. تغییر دادن نحوه تفکر بیمار درباره وزوز گوش و روش‌های سودمند، می‌تواند به کاهش عصبانیت او کمک کند و به او قدرت پذیرش صداهایی که می‌شنود را بدهد، ممکن است باگذر زمان کم‌تر به این صداها توجه کند.

درمان بازآموزی وزوز گوش

درمان بازآموزی وزوز گوش، روش ویژه‌ای است که به بازآموزی بیماران برای واکنش به وزوز گوش کمک می‌کند، به‌این‌ترتیب بیمار کم‌تر به وز وز گوش خود توجه می‌کنند. این روش تلفیقی از درمان جامع صدا و مشاوره بلند مدت است.

تغییر سبک زندگی


برخی از بیماران روش‌هایی را برای مدیریت وز وز گوش خود پیدا می‌کنند. این روش‌ها عبارتند از:

 • آرامش: استرس می‌تواند باعث بدتر شدن وزوز گوش شود، به‌این‌ترتیب روش‌های آرامش‌بخش مانند نفس عمیق کشیدن و یوگا می‌تواند به کاهش وزوز گوش کمک کند.
 • گوش دادن به موسیقی: صدا و موسیقی آرام‌بخش می‌تواند به آرام شدن بیماران و خواب عمیق شبانه کمک می‌کند.
 • بهداشت خواب: اگر وزوز گوش بر خواب بیمار تاثیر بگذارد، رعایت بهداشت خواب مانند پیروی از الگوی خواب و عدم مصرف کافئین قبل از ساعات خواب به بهبود خواب کمک می‌کند.
 • سرگرمی و فعالیت: داشتن سرگرمی یا شرکت در یک فعالیت می‌تواند برای بیمار لذت‌بخش باشد و حواس او را از وز وز گوشش پرت کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *