تست نوار عصب و عضله در تشخیص مشکلات عصبی و عضلانی

بررسی هدايت عصبی (NCS) شامل فعال کردن اعصاب به روش الکتریکی با استفاده از پالس‌های ایمن کوچک بر روی چندین نقطه از سطح پوست، به‌طورمعمول بر روی دست يا پا و اندازه‌گیری پاسخ‌های ایجادشده می‌باشد. پاسخ يا سيگنال به‌طور معمول از خود عصب يا از عضله تغذیه‌ شده توسط عصب فعال‌ شده اندازه‌گیری می‌شود. این بررسي اطلاعاتی را پيرامون وضعیت سلامت عصب، عضله و محل اتصال عصبی عضلانی (بخش مسئول ارتباط بین عصب و عضله) ارائه می‌دهد. الکترومیوگرافی (كه به نوار عضله سوزنی نيز معروف می‌باشد) عبارت از اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی در درون عضلات با استفاده از یک الکترود سوزنی است. این تست به‌نوعی شبيه به قرار دادن یک میکروفون الکتریکی در نوک سوزن می‌باشد. عضلات اندام‌هايی هستند كه به‌طور الكتريكی فعال بوده و سیگنال‌ها و الگوهای سیگنال‌ها می‌توانند اطلاعات اضافی پيرامون وضعیت عضله و همچنین عصب تغذیه‌کننده آن را ارائه دهند.

نوار عصب و نوار عضله يك معاینه فیزیکی و در عین‌ حال يك بررسی است. این تست اغلب با تأیید یا رد سوءظن درباره درد عضلانی و مشکلات عصبی اطلاعاتی را به ارزیابی بالینی می‌افزاید. انجام اين تست همیشه و در هر وضعیت عصبی يا عضلانی ضروری نمی‌باشد. به همین ترتیب، یک تست معمول در برخی موارد می‌تواند موجب حصول اطمینان گردد. تمامی اعصاب و عضلات از طريق يك تست معمول قابل‌بررسی نمی‌باشند. علاوه بر این، تجربه اپراتور از عناصر دخيل در انجام تمامی این تست‌ها می‌باشد. این تست به‌ طور معمول به‌ منظور تشخیص ابتلای فرد به اختلالاتی چون سندرم تونل کارپال یا تنگی كانال نخاعی مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نوار عصب و عضله و یا رزرو نوبت با متخصص مغز و اعصاب تماس حاصل فرماييد.

كاربرد


پزشك ممكن است انجام اين تست را به شما توصيه كند. طیف وسیعی از بیماری‌ها با اين تكنيك مورد ارزيابی قرار می‌گیرند. اين تست در اغلب موارد تجويز می‌گردد، زیرا بیمار علی‌رغم سالم بودن در معاينه فيزيكی علائمی را تجربه می‌کند که بيانگر مشكلات عصب می‌باشد: بی‌حسی، سوزن‌سوزن شدن، ضعف، دیسک گردن، سندرم کارپال تونل، تنگی كانال نخاعی یا عضلات (ضعف یا درد). درواقع، در بسیاری از موارد، هیچ‌گونه اختلالی مشاهده نشده و انجام تست تنها موجب حصول اطمينان می‌گردد، اما قادر به تشخيص تمام بیماری‌ها نمی‌باشد. به‌طورکلی، اين تست قادر به تشخیص اختلالات قابل‌توجه می‌باشد، اما تشخيص يك اختلال بالینی مشخص اغلب آسان‌تر صورت می‌گیرد. در چنین مواردی، تست می‌تواند به تشریح اختلال کمک کند، اگرچه به‌طورمعمول، مگر در مواردی كه اختلال عصب ناشی از يك گرفتگی معمول (گرفتگيی موضعي) باشد، انجام تست‌های ديگر به‌منظور تعیین ماهيت دقیق اختلال ممكن است موردنیاز باشد.

نوار عصب و نوار عضله قادر به تشخيص چه اختلالاتی می‌باشد؟


نوار عصب

انواع مختلفی از اعصاب وجود دارد، اما اعصاب به‌طورکلی، به دو نوع اصلی، اعصاب حرکتی و اعصاب حسی طبقه‌بندی می‌شوند. اعصاب حركتی سیگنال‌ها را از مغز به عضله هدايت كرده تا امكان انقباض و حرکت را فراهم سازند، و اعصاب حسی وظيفه انتقال اطلاعات به مغز را بر عهده دارند. هنگامی‌که عصب توسط الکترودهای فلزی (قطعه فلزی که می‌تواند سیگنال‌ها را هدايت كند)، تحریک می‌شود، پاسخی ايجاد می‌گردد كه توسط الكترودهای سطح (بر روی پوست) كمی دورتر در اعصاب حسی پوشاننده عصب قابل‌اندازه‌گیری می‌باشد. در مورد اعصاب حرکتی، پاسخ معمولاً بر روی عضله‌ فعال‌شده توسط عصب تشخيص داده می‌شود. نتايج حاصل از اين تست می‌تواند اطلاعاتی پيرامون سايز و سرعت پالس هدایت‌شده به روش الکتریکی را آشكار سازد. سايز به‌ طور معمول شاخصی از تعداد فیبرهای عصبی موجود و سرعت نشان‌دهنده یکپارچگی میلین (غشای عایق اطراف آکسون يا كابل عصب) می‌باشد. به همین دلیل است که کلمه هدایت استفاده می‌شود.

نوار عضله

این تست می‌تواند سیگنال‌های الکتریکی را در عضله در حالت استراحت و یا همراه با فعال كردن عضله ايجاد نمايد. همان‌گونه که قبلاً ذکر شد، اين تست برای بررسی عصب و عضله كاربرد داشته، اما به دليل تهاجمی بودن هميشه به كار گرفته نمی‌شود.

آماده‌سازی


دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه آماده شدن برای تست به شما ارائه داده می‌شود. شما نباید در روز تست، و ترجيحاً از زمان آخرين حمام خود از كرم يا نرم‌کننده بر روی دست‌ها و پاها (شایع‌ترین نواحی تست عصب) استفاده كنيد. به‌طورکلی، آماده‌سازی قابل‌توجه ديگری وجود ندارد. چنانچه از دستگاه ضربان‌ساز یا دیگر دستگاه‌های مشابه استفاده می‌کنید، متخصص مغز و اعصاب را آگاه سازيد. در صورت مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند وارفارین، هپارین یا داروهای دیگر حتماً به متخصص مغز و اعصاب خود اطلاع دهيد. ممكن است اندازه‌گیری ميزان غلظت خون پيش از انجام تست از اهميت برخوردار باشد.

فرآيند انجام تست


پيش از انجام تست، فرد انجام دهنده تست ممکن است یک تاریخچه پزشكی مختصر را از شما دريافت كرده و یک معاینه فیزیکی و عصبی انجام دهد.

نوار عصب

تست نوار عصب به‌طورمعمول بسیار ايمن و غیرتهاجمی می‌باشد. در ابتدا، وضعيت قرارگيری بدن به شما گفته‌ شده و ناحيه پوست آماده می‌گردد. سپس تعدادی الكترود به پوست شما متصل شده و مدت‌ زمان انتظار برای تحريك از پيش به شما اطلاع داده خواهد شد. بسیاری از افراد در مورد شدت پالس‌های كوچك ایمن الکتریکی که از طریق پوست منتقل می‌شوند، مضطرب هستند، اما با آگاهی از زمان انتظار اين اضطراب به‌سرعت برطرف می‌گردد. حفظ آرامش در زمان ضبط پاسخ‌ها به‌منظور به حداقل رساندن صدا (دخالت) ناشی از فعاليت بالای عضلانی از اهميت برخوردار است.

نوار عضله

در اين تست، يك سوزن کوچک از راه پوست به يك بطن عضلانی وارد می‌شود. استريليزه كردن پوست و بی‌حسی موضعی به‌ طور کلی موردنیاز نمی‌باشد. مشاوره و تست به‌طورمعمول در حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می‌کشد. ارزیابی پیچیده‌تر ممکن است نيازمند زمان بیشتری باشد.

عوارض جانبی


تست نوار عصب به‌ ندرت با عوارض جانبی همراه است. اگرچه اندكی ناراحتی (برای برخی از افراد ناراحتی قابل‌ توجه) در طول انجام تست احساس می‌شود، اغلب هیچ‌گونه عوارضی پس از انجام تست ايجاد نخواهد شد. اگر از دستگاه ضربان‌ساز یا دستگاه مشابه استفاده می‌کنید، پزشك ممکن است از تحريك ناحيه نزديك به بالاتنه اجتناب كند. نوار عضله سوزنی ممکن است مقداری کبودی جزئی را در پوست و عضله ایجاد نمايد. اين عارضه معمولاً عواقبی در پی ندارد. در تمام تست‌های سوزنی (به‌عنوان‌مثال گرفتن خون)، خطر ابتلا به عفونت وجود دارد. پس از انجام تست، بیماران به‌ طور معمول در همان روز به خانه بازمی‌گردند. از آنجایی‌ که به‌ طور معمول از هيچ آرام بخشی استفاده نمی‌شود، شما باید قادر به رانندگی كردن باشيد.

عوامل تأثیرگذار


بدیهی است، سلامت یا بیماری عصب یا عضله نتایج تست نوار عصب و عضله را تحت تأثیر قرار خواهد داد. گذشته از اين، چندین متغیر فیزیولوژیکی نيز وجود دارد. هیچ تفاوت قابل‌توجهی بین مردان و زنان وجود ندارد، اما سن می‌تواند سايز برخی از اندازه‌گیری‌ها، به‌ویژه در پاها، را تحت تأثیر قرار دهد. دمای پوست و وجود تورم در اندام نیز از اهميت برخوردار است.

نتايج چه چيزی را آشكار می‌سازد


بیماری‌هایی كه با انجام تست نوار عصب و نوار عضله قابل‌ تشخیص هستند، عبارت‌اند از:

  •  اختلالات عصبی، این اختلال می‌تواند یک مشكل موضعی مانند گير افتادن عصب (تونل کارپال در مچ دست، عصب اولنار در آرنج، عصب پرونئال در زانو) یا یک اختلال عمومی‌تر مانند يك بيماری چون ديابت باشد.
  •  ریشه‌های عصبی اغلب در گردن و كمر
  •  شبكه عصبی (تنه‌های اصلی عصب) در بازو یا پا
  •  اختلالات عضلانی
  •  اختلالات پيوند عصبی عضلانی (ارتباط بین عصب و عضله) مانند اختلال مایاستیلا گراویس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *